Profil zaufany - do czego go wykorzystamy

 

Dzięki platformie EPUAP oraz profilowi zaufanemu, załatwienie różnorodnych formalności, które do tej pory wymagały obecności w urzędzie, stało się banalnie proste. Potwierdzenie swojej tożsamości w ten sposób nie wymaga specjalnej dokumentacji i skomplikowanych szyfrów. Nawet jeśli z jakiegoś powodu zapomnimy hasła lub loginu do profilu zaufanego, z łatwością możemy odzyskać te informacje. Co dokładnie oferuje "produkt" platformy EPUAP?

Profil zaufany - sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu

Mając profil zaufany, możemy:

  • dopisać się do spisu wyborców
  • zgłosić narodziny dziecka
  • sprawdzić, ile punktów karnych do tej pory otrzymaliśmy za nieprzepisową jazdę/inne wykroczenia drogowe oraz sprawdzić historię pojazdu, który sprowadziliśmy z zagranicy
  • złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, wydanie paszportu i innych dokumentów
  • uzyskać odpis takiej dokumentacji, jak akt urodzenia, małżeństwa, zgonu itp.
  • złożyć wniosek o różnorodne świadczenia socjalne m.in. Rodzina 500+
  • zgłosić sprzedaż auta
  • rozliczyć podatki
  • zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta
  • zameldować lub wymeldować się

oraz zadbać o wiele innych formalności. Wszystkie punkty z tej listy dotyczą zwykłych obywateli i codziennych spraw, które do tej pory wymagały osobistego stawiennictwa w urzędzie, staniu w kolejce, a czasem dłuższej podróży.

Profil zaufany - do czego go wykorzystamy

Jak profil zaufany mogą wykorzystać przedsiębiorcy?

Prowadzenie firmy to konieczność zadbania o wiele formalności, co często wiąże się z zabieganiem, stresem i brakiem czasu. Profil zaufany pozwala odciążyć przedsiębiorcę. Rozwiązanie ułatwia również kontakt między przedsiębiorcami a administracją, oszczędza czas i jest całkowicie darmowe.

Wcześniej posługiwano się podpisem kwalifikowanym. Profil zaufany jest jego bezpłatną alternatywą. W ten sposób możemy zadbać o formalności związane ze zmianą danych dot. naszej działalności gospodarczej. Za pośrednictwem profilu można również założyć firmę i rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.

Ogromną zaletą tego rozwiązania, która sprawia, że ta opcja jest tak szeroko dostępna i tak popularna, jest bezproblemowe założenie profilu zaufanego. Najprostszą opcją jest weryfikacja przez bankowość elektroniczną. Żeby potwierdzić swoją tożsamość, wystarczy jedynie posłużyć się kodem, który przyjdzie na numer telefonu, powiązany z kontem bankowym.

 

Zachęcamy także do zapoznania się ze świadczonymi przez nas usługami: